Σχέδιο Εκτάκτων Αναγκών (Σ.Ε.Α.) για τις δομές του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου

15 Ιουλίου, 2020 16:26

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου, η πρώτη φάση της Μελέτης των Σχεδίων Εκτάκτων Αναγκών για τον Δήμο μας.Η συνεργαζόμενη με τον Δήμο εταιρεία παρέδωσε τα πρώτα σχέδια 16 δομών σε Μοσχάτο και Ταύρο, τα οποία περιλαμβάνουν οδηγίες, μνημόνια και Σχέδια Διάσωσης & Διαφυγής έτοιμα προς ανάρτηση.Το Σ.Ε.Α. είναι ένα βασικό εργαλείο μέγιστης προτεραιότητας για την εξασφάλιση της επιχειρησιακής συνέχειας της πόλης μας από φυσικές καταστροφές και όχι μόνο. Καλύπτει φυσικά φαινόμενα και ανθρώπινη αμέλεια, όπως σεισμοί, πυρκαγιές, πλημμύρες, βλάβες και ανεπάρκειες κτιριακών εγκαταστάσεων και συστημάτων που δημιουργούν κίνδυνο κλπ. Επίσης, καλύπτει κακόβουλες ενέργειες όπως εμπρησμούς, εκρηκτικούς μηχανισμούς, βανδαλισμούς κ.α.Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, δήλωσε για το θέμα τα εξής: «Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου δείχνει κυρίαρχο ενδιαφέρον για την προστασία των κατοίκων του, κύρια δε των παιδιών και μαθητών. Θεωρούμε ότι τα Σ.Ε.Α. με τη συνεργασία του Δήμου, των σχολείων και των Κοινωνικών Φορέων θα αποτελέσουν εργαλεία αποφυγής οποιασδήποτε δυσάρεστης κατάστασης».

Από το Γραφείο Τύπου Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου