Home > Δελτία Τύπου > Τα καλλιτεχνικά εργαστήρια του Δήμου μας εκθέτουν τα έργα τους – Εγκαίνια εκθέσεων την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024
27 Μαΐου, 2024 14:49

Λίγο πριν το τέλος των φετινών μαθημάτων των καλλιτεχνικών μας εργαστηρίων, οι μαθητές και οι καθηγητές τους μας προσκαλούν να θαυμάσουμε τα έργα τους σε δύο εκθέσεις που έχουν στηθεί με πολλή αγάπη και εγκαινιάζονται την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024.

Οι εκθέσεις θα είναι ανοιχτές για το κοινό από την Πέμπτη 30 Μαΐου έως την Πέμπτη 6 Ιουνίου, από τις 18.30-20.30, στους εξής χώρους: Στο Μοσχάτο, στις αίθουσες του π. Πνευματικού Κέντρου, Χρυσοστόμου Σμύρνης 18 και στον Ταύρο, στην αιθ. 7 στα π. Σφαγεία, Πειραιώς και Επταλόφου

Οι καθηγητές και οι μαθητές των τμημάτων της αγιογραφίας, του βιτρώ, της ζωγραφικής και των εικαστικών, του κοσμήματος και της κοπτικής-ραπτικής μας καλούν να θαυμάσουμε από κοντά τις δημιουργίες τους στα καλλιτεχνικά τμήματα του Δήμου μας. Μέσα σε αυτά τα έργα αποτυπώνεται όλη η διάθεση, το μεράκι και η ανάγκη για δημιουργία των συμμετεχόντων κάθε ηλικίας, αλλά παράλληλα μπορεί κανείς να θαυμάσει την καλλιτεχνική άποψη και την ιδιαίτερη ματιά με την οποία έχει δουλέψει ο δημιουργός το κάθε έκθεμά του, με τις οδηγίες των καλλιτεχνικών υπευθύνων τους.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, δήλωσε: «Με μεγάλη χαρά περιμένουμε τους κατοίκους του Μοσχάτου και του Ταύρου να επισκεφτούν τις δύο καλλιτεχνικές μας εκθέσεις στο χώρο του π. Πνευματικού Κέντρου και στην αίθουσα 7 στα π. Σφαγεία και να θαυμάσουν τις δημιουργίες των παιδιών μας και των ενηλίκων μελών μας. Για άλλη μία χρονιά θα στηρίξουμε με την παρουσία μας τις καλλιτεχνικές προσπάθειες των μαθητών μας, θαυμάζοντας τα δημιουργήματά τους και παίρνοντας με τη σειρά μας έμπνευση από τις όμορφες εικόνες που μας έχουν ετοιμάσει».

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου