Παγκόσμια Ημέρα της γυναίκας: ίσα δικαιώματα και χωρίς βία!

Home > Δελτία Τύπου > Παγκόσμια Ημέρα της γυναίκας: ίσα δικαιώματα και χωρίς βία!
8 Μαρτίου, 2022 13:58

Παγκόσμια Ημέρα της γυναίκας: ίσα δικαιώματα και χωρίς βία!

Δράση Ευαισθητοποίησης του Δήμου για θέματα ισότητας των φύλων σήμερα το απόγευμα στην πλατεία Ταξιάρχη Παπαντώνη

Τιμάμε και συμμετέχουμε στη  Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας που γιορτάζεται σε όλο τον κόσμο κάθε χρόνο στις 8 Μαρτίου ως ημέρα μνήμης των αγώνων του κινήματος για τα δικαιώματα των γυναικών. Η ανάγκη καθιέρωσής της αναδύθηκε κατά την περίοδο του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου στο πλαίσιο του πολιτικού αγώνα για ίσα δικαιώματα και δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες.

Με νομοθετικά κατοχυρωμένη την ισότητα των φύλων σε όλες σχεδόν τις χώρες του δυτικού κόσμου θα περίμενε κανείς μια διαρκή βελτίωση των συνθηκών ζωής για τις γυναίκες που σήμερα– υποτίθεται – εορτάζουν».  Όμως, η θέση  της γυναίκας δείχνει να υποβαθμίζεται διαρκώς. Τα τελευταία στοιχεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης υπογραμμίζουν ότι 13 εκατομμύρια λιγότερες γυναίκες εργάζονται το 2021 σε σύγκριση με το 2019. Το μεγαλύτερο μέρος εργαζομένων  που αμείβονται με χαμηλότατα ωρομίσθια είναι οι γυναίκες, που είναι θύματα της καλπάζουσας αδήλωτης και υποδηλωμένης εργασίας. Η τηλεργασία, η ισότητα των φύλων, η ψυχική υγεία και η μη αμειβόμενη εργασία φροντίδας βρίσκονται στο επίκεντρο των εκδηλώσεων γύρω από την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας. Τέλος,  αναδεικνύεται ένα επικίνδυνο φαινόμενο, αυτό της έμφυλης βίας.

Η Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας & Αλληλεγγύης  και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Φύλων του Δήμου μας  σε συνεργασία  με το Συμβουλευτικό Κέντρο Πειραιά του Κέντρου Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) της Γενικής Γραμματείας Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων θα πραγματοποιήσουν Δράση Ευαισθητοποίησης για θέματα ισότητας των φύλων σήμερα  Τρίτη και ώρα 5-7μ.μ.  το απόγευμα στην πλατεία Ταξιάρχη Παπαντώνη (Μεταμορφώσεως).

Στο περίπτερο που θα στηθεί από το προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας και της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου μας, θα διανεμηθεί έντυπο υλικό για θέματα ισότητας και πρόληψης της έμφυλης βίας  και θα υπάρξει ενημέρωση των πολιτών για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και των δύο φορέων με έμφαση στα θέματα έμφυλης βίας. Επίσης, τα παιδιά των Νηπιαγωγείων του Δήμου Μοσχάτου -Ταύρου θα στείλουν με ζωγραφιές και δημιουργικές κατασκευές τα δικά τους μηνύματα για την Ημέρα της Γυναίκας και θα εκθέσουν   τις δημιουργίες τους στο περίπτερο των φορέων στην πλατεία. Τέλος, στον ίδιο χώρο θα παρουσιαστεί  δρώμενο σύγχρονου χορού σχετικό με το θέμα από το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου μας.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου- Ταύρου Ανδρέας Ευθυμίου δήλωσε:

«H 8η Μαρτίου είναι η ημέρα της Γυναίκας και θα πρέπει να είναι περισσότερο ημέρα προβληματισμού, παρά εορτασμού. Υπάρχει ο κίνδυνος ενός μεγάλου πισωγυρίσματος στο θέμα της έμφυλης ισότητας, της ακύρωσης όλων των γυναικείων εργασιακών κατακτήσεων των τελευταίων δεκαετιών με τον εκ νέου περιορισμό των γυναικών στην οικιακή σφαίρα. Δυστυχώς η φετινή Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στη χώρα μας στιγματίζεται από το χαμό 17 γυναικών, που μέσα στο 2021 έχασαν τη ζωή τους, καθώς υπήρξαν θύματα εγκληματικής ενέργειας από μέρους των συντρόφων τους, θύματα γυναικοκτονίας. Απαιτείται μια δέσμη μέτρων και δράσεων προκειμένου να γίνει επιτέλους κοινό κτήμα στη συνείδηση της κοινωνίας ότι οι γυναίκες είναι αυτοκαθοριζόμενες προσωπικότητες, σε ισότιμη βάση με τους άνδρες σε όλα τα πεδία του ιδιωτικού και του δημόσιου βίου.

Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που ο Δήμος μας και ειδικότερα η Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας & Αλληλεγγύης  και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Φύλων σε συνεργασία  με το ΚΕΘΙ θα πραγματοποιήσουν σήμερα δράση ευαισθητοποίησης για θέματα ισότητας των φύλων σήμερα  Τρίτη και ώρα 5-7μ.μ.  το απόγευμα στην πλατεία Ταξιάρχη Παπαντώνη (Μεταμορφώσεως). Μόνο με τη συστηματική ευαισθητοποίηση και  την ενεργή παρέμβαση είναι δυνατόν να υπάρξουν ουσιαστικές αλλαγές για ίσα δικαιώματα των γυναικών.

Εύχομαι σε όλες και όλους υγεία και Καλή Σαρακοστή».

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου