Νέο μεγάλο όχημα για την καθαριότητα του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου

Home > Δελτία Τύπου > Νέο μεγάλο όχημα για την καθαριότητα του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου
16 Νοεμβρίου, 2020 11:12

Νέο μεγάλο όχημα για την καθαριότητα του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου

Άλλο ένα ιδιαίτερα μεγάλο όχημα για τις ανάγκες της καθαριότητας παρέλαβε ο Δήμος Μοσχάτου – Ταύρου.

Πρόκειται για έναν ελκυστήρα (τράκτορα) με ημιρυμουλκούμενο απορριμματοκιβώτιο. Με το όχημα, μήκους 16 μέτρων και χωρητικότητας 55m3 θα μειωθούν αισθητά τα δρομολόγια των απορριμματοφόρων του Δήμου στον ΧΥΤΑ εξοικονομώντας και μειώνοντας το κόστος καυσίμων, των φθορών και των εργατοωρών του προσωπικού που θα αξιοποιούνται για άλλες ανάγκες της υπηρεσίας καθαριότητας για την καλύτερη εξυπηρέτηση των δημοτών. Αποτελεί μια μεγάλη επένδυση του Δήμου μας στον τομέα της καθαριότητας.

Με το όχημα αυτό ολοκληρώνεται η παραλαβή των οχημάτων καθαριότητας του διεθνούς διαγωνισμού που είχε προκηρύξει ο Δήμος. Ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη νέος διαγωνισμός οχημάτων προϋπολογισμού 500.000€.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου – Ταύρου Ανδρέας Ευθυμίου δήλωσε για το θέμα τα εξής: «Συνεχίζουμε την αναβάθμιση του στόλου των οχημάτων γιατί και με αυτόν τον τρόπο αναβαθμίζουμε την ποιότητα ζωής των πολιτών του Δήμου μας».