Home > Δελτία Τύπου > Ανακοίνωση για την ανάδειξη υπότροφων σπουδών ΙΕΚ για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25
9 Ιουλίου, 2024 11:59

Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου εξασφάλισε δύο υποτροφίες σπουδών ΙΕΚ για αποφοίτους λυκείου, μία διετούς φοίτησης και μία ετήσια, που αφορούν αποκλειστικά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025.

Τις υποτροφίες παρέχει ο εκπαιδευτικός Όμιλος ΑΛΦΑ στο πλαίσιο δράσεων Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης.

Οι υπότροφοι/ες θα επιλεγούν από το Δήμο Μοσχάτου -Ταύρου με βάση κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια.

Από τη διαδικασία αξιολόγησης & απόδοσης υποτροφιών εξαιρούνται εγγεγραμμένοι ή και ενεργοί σπουδαστές του ΙΕΚ ΑΛΦΑ.

Οι δικαιούχοι μπορούν να επιλέξουν οποιαδήποτε ειδικότητα τους ενδιαφέρει, από τη λίστα των ειδικοτήτων που ακολουθεί, και να σπουδάσουν σε οποιοδήποτε παράρτημα του ΙΕΚ ΑΛΦΑ τους εξυπηρετεί- σε Αθήνα, Πειραιά, Γλυφάδα ή Θεσσαλονίκη.

Όσοι ενδιαφερόμενοι αιτηθούν και δεν επιλεγούν  θα τύχουν σημαντικής έκπτωσης στα δίδακτρα της σχολής.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν την αίτησή τους στο πρωτόκολλο του Δήμου από: Δευτέρα 15/07/24 μέχρι Τρίτη 3/09/24.

Η αίτηση πρέπει να συνοδεύεται από :

1. Φωτοτυπία Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας αιτούντος

2. Απολυτήριο Λυκείου

3. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

4. Πρόσφατο Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

5. Οποιοδήποτε έγγραφο μπορεί να είναι ενισχυτικό του αιτήματος (π.χ βεβαίωση ανεργίας )

Πληροφορίες στα τηλ. 210 9422927, 210 3426414, 210 3462125

Ειδικότητες   ΙΕΚ ΑΛΦΑ