Δημοτική Επιτροπή (24/01/2024)

Home > Αποφάσεις - Προσκλήσεις Συλλογικών Οργάνων > Δημοτική Επιτροπή (24/01/2024)
19 Ιανουαρίου, 2024 17:21

Καλείστε στην 1η τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής, σύμφωνα και με το άρθρο 75 του ν. 3852/10,  που θα γίνει στο Δημαρχείο (Κοραή 36), στις 24 Ιανουαρίου 2024 ημέρα Τετάρτη με ώραέναρξης  9:30π.μ., με τα εξής θέματα:

1. Εκλογή Αντιπροέδρου.
  2. Λήψη απόφασης επικύρωσης του πρακτικού με αρ.:2 της Επιτροπής Διενέργειας & Αξιολόγησης για την διαδικασία της διαπραγμάτευσης «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΟΜΑΔΕΣ 1η ,2η,3η ,5η & 7η ».
  3. Λήψη απόφασης επικύρωσης του πρακτικού με αριθ..:3 της Επιτροπής Διενέργειας & Αξιολόγησης για τον Ανοικτό Ηλεκτρονικό  Διαγωνισμό «Προμήθεια  εξοπλισμού, κατασκευή, μεταφορά και τοποθέτηση στεγάστρων για την δημιουργία ή και την αναβάθμιση στάσεων».
  4. Λήψη απόφασης για την έγκριση του από 15/01/2024 1ου Πρακτικού της Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου με τίτλο: «Εφαρμογή ενεργειακών τεχνολογιών στο Κλειστό Γυμναστήριο της Δ.Κ. Μοσχάτου», προϋπολογισμού 222.776,45€ με Φ.Π.Α.
  5. Λήψη απόφασης για την έγκριση εισόδου-εξόδου (υποβιβασμού πεζοδρομίου) επί της οδού Τριπόλεως στην Δ.Κ. Μοσχάτου σύμφωνα και με την υπ΄αριθμ. πρωτ. 5560/2023 αίτηση.
  6. Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης του χρόνου περαίωσης του έργου: «Ανακατασκευή και συντήρηση κρασπεδορείθρων και πεζοδρομίων διαφόρων οδών».
  7. Λήψη απόφασης επικύρωσης του πρακτικού με αριθ..:2 της Επιτροπής Διενέργειας & Αξιολόγησης για τον Ανοικτό Ηλεκτρονικό  Διαγωνισμό (άνω των ορίων) «Παρεμβάσεις για την ανάπλαση και την αναβάθμιση του αστικού ιστού κατά μήκος της οδού Κηφισού και της ευρύτερης περιοχής στην Δ.Κ. Μοσχάτου, με σκοπό την Αναζωογόνηση της υποβαθμισμένης από το αντιπλημμυρικό έργο περιοχής και την κατασκευή της υπέργειας Λεωφόρου στον Κηφισό ποταμό, την περιβαλλοντική προστασία και την διατήρηση της κοινωνικής συνοχής της περιοχής».
  8. Λήψη απόφασης για την ανάθεση σε συμβολαιογράφο της σύνταξης και υπογραφής πληρεξουσίου του κ. Δημάρχου προς τους έμμισθους δικηγόρους του Δήμου για την εκπροσώπηση του Δήμου ενώπιον Δικαστηρίων και Αρχών.
  9. Λήψη απόφασης για την συγκρότηση τριμελούς Επιτροπής Διενέργειας Δημοπρασιών σύμφωνα με το Π.Δ. 270/81 (άρθρα 1 και 3 παρ.3), για το έτος 2024.
  10. Ανάθεση χειρισμού μεμονωμένης δικαστικής υπόθεσης σε δικηγόρους εκτός των υπηρετούντων στο Δήμο με πάγια αντιμισθία, λόγω της απαιτούμενης εξειδικευμένης γνώσης – Άσκηση αίτησης ακύρωσης ενώπιον του ΣτΕ κατά των υπ’ αριθμ. 108159/15.12.2023  και 108153/15.12.2023 Αποφάσεων του Αναπληρωτή Υπουργού Εσωτερικών – Άσκηση αίτησης αναστολής εκτελέσεως ενώπιον του ως άνω Δικαστηρίου και λήψεως προσωρινής διαταγής.
  11. Λήψη απόφασης για τον διορισμό δικηγόρου και την παροχή σε αυτόν πληρεξουσιότητας για :  α)  τη διαδικασία αναγκαστικής εκτέλεσης της με αρ. 1372/2023 προσωρινά εκτελεστής απόφασης του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών  και β) την  άσκηση   έφεσης   του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου  κατά της εν λόγω απόφασης  και κατά  των εταιρειών «………», «……..», «………..» και …….. ………… .