Μήνυμα για το 14ο Διαδημοτικό Φεστιβάλ Θεάτρου

Home > Ανακοινώσεις > Μήνυμα για το 14ο Διαδημοτικό Φεστιβάλ Θεάτρου
31 Αυγούστου, 2021 13:44

Παρακολούθησα μαζί με συναδέλφους δημοτικούς συμβούλους την έναρξη του 14 ου Διαδημοτικού Φεστιβάλ Θεάτρου που διοργανώνει ο Δήμος μας. Το Διαδημοτικό Φεστιβάλ Θεάτρου διεξάγεται 14 χρόνια με τη συμμετοχή πολλών θεατρικών ομάδων από Δήμους της Αττικής. Αποτελεί ένα πολιτιστικό θεσμό υψηλού κύρους στην Αττική καθώς έχει καθιερωθεί στη συνείδηση των θεατών που παρακολουθούν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την καλλιτεχνική προσπάθεια των ερασιτεχνικών θεατρικών δημοτικών ομάδων που συμμετέχουν. Οι προσπάθειες όλων των εθελοντών μελών των θεατρικών ομάδων που συμμετέχουν στις παραστάσεις είναι συγκινητική και αξίζουν τα συγχαρητήρια και την υποστήριξη όλων μας. Παρά τις δυσκολίες που προξένησε και προξενεί η πανδημία κατάφεραν ένα άθλο διατηρώντας τη συλλογική τους λειτουργία, έστω και πολλές φορές ψηφιακά, ώστε ο σημαντικός αυτός θεσμός να συνεχίσει με επιτυχία την καλλιτεχνική του δραστηριότητα. Καλωσορίζω λοιπόν όλες τις θεατρικές ομάδες που συμμετέχουν στο φεστιβάλ και τους εύχομαι καλή επιτυχία. Τα θερμά μου συγχαρητήρια στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου, όπως και στην Αντιδημαρχία Πολιτισμού και στην Κοινωφελή Επιχείρηση για την οργάνωση του θεσμού. Προσκαλώ τους συμπολίτες να παρακολουθήσουν, με ελεύθερη είσοδο και τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα τις θεατρικές παραστάσεις των Δήμων που συμμετέχουν στο 14 ο Διαδημοτικό Φεστιβάλ Θεάτρου.

Ανδρέας Ευθυμίου