Home > Δελτία Τύπου > Το Μαθητικό Φεστιβάλ του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου συνεχίζει τις εκδηλώσεις του με μία πλούσια θεατρική εβδομάδα
3 Ιουνίου, 2024 11:44

Τα σχολεία μας συνεχίζουν τις εξαιρετικές δράσεις τους στο Μαθητικό Φεστιβάλ του Δήμου μας, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Δευτέρα 03/06/2024

4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

• Θεατρική παράσταση: «Ο Κύκλος του Νερού». Το νερό αποτελεί πηγή ζωής για τον πλανήτη μας, τη Γη. Τη σημασία και τη σπουδαιότητά του την ξέρουμε όλοι. Την ύπαρξη και τη διαθεσιμότητά του τη θεωρούμε αυτονόητη. Είναι όμως; Πριν μερικά χρόνια θεωρούσαμε τα αποθέματα ανεξάντλητα. Σήμερα όμως ξέρουμε ότι η αλόγιστη χρήση και η ρύπανση τα έχουν ελαττώσει σημαντικά. Από την αρχή του κόσμου, το νερό ταξιδεύει ξανά και ξανά διανύοντας το ίδιο μακρινό κυκλικό ταξίδι. Από τις θάλασσες και τη στεριά στην ατμόσφαιρα και ξανά πίσω, δίνοντας παντού ζωή και ενέργεια στη φύση. Το νερό αποτελεί ένα από τα πιο προσφιλή και οικεία θέματα των μαθητών/τριών στο Νηπιαγωγείο, που δίνει πολλές ευκαιρίες διερεύνησης, παρατήρησης, δράσης/παιχνιδιού και ευαισθητοποίησης. Μέσα από χορό, κίνηση και λόγο οι μικροί μας μαθητές, θ παρουσιάσουν αυτόν τον αέναο κύκλο.
  • Έκθεση εικαστικών με έργα των μαθητών από τη συμμετοχή τους σε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα την τέχνη.

Δ/ντρια: ΜΥΛΩΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, Υπεύθυνοι 1ο τμήμα: ΤΟΥΛΟΥΜΕΝΙΔΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ, ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, ΜΠΑΓΤΖΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 2ο τμήμα: ΚΡΙΘΑΡΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΣΚΡΙΒΑΝΟΥ ΑΙΜΙΛΙΑ, ΣΙΦΝΑΙΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΟΥΣ ΓΙΟΥΛΙΑ 3ο τμήμα: ΜΥΛΩΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΝΙΚΟΛΑΟΥ   ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Αμφιθέατρο Νίκος Τεμπονέρας στον Ταύρο,  19.00

5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΑΥΡΟΥ

• Θεατρική παράσταση: «Πήτερ Παν». Ένα ταξίδι στη χώρα του Ποτέ.

Δ/ντης: Ζαρκαδούλας Ανδρέας, Υπεύθυνοι: Γενική επιμέλεια: ΚΟΝΔΥΛΗ ΒΙΡΓΙΝΙΑ, ΤΣΙΑΚΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ. Χορογραφίες: ΡΑΦΑΗΛΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ. Διδασκαλία τραγουδιών: ΧΑΤΖΗΠΑΠΠΑ ΒΑΡΒΑΡΑ. Κατασκευές: Παπαγιαννοπούλου Νάνσυ.

Τρίτη 04/06/2024

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

• Μικρά αποσπάσματα από γνωστές ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου.

Δ/ντρια: ΤΑΡΛΑ ΜΑΡΙΑ, Υπεύθυνοι: ΚΑΡΑΠΑΝΟΥ ΑΥΓΗ, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΑΘΗΣ

Τετάρτη 05/06/2024

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

• Θεατρική παράσταση: «Τα κίτρινα γάντια». Η γνωστή κωμωδία των Αλ. Σακελλάριου και Χ. Γιαννακόπουλου που έμεινε στην καρδιά των θεατών.

Δ/ντρια: ΤΑΡΛΑ ΜΑΡΙΑ, Υπεύθυνοι: ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΟΥ ΦΕΝΙΑ, ΚΑΛΑΜΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Αμφιθέατρο Νίκος Τεμπονέρας στον Ταύρο,  19.00

5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΑΥΡΟΥ

• Θεατρική παράσταση: «Ο μάγος του Οζ», του Λ. Φ. Μπάουμ σε θεατρική απόδοση Μάνου Βενιέρη.

Δ/ντης: ΖΑΡΚΑΔΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, Υπεύθυνοι: Γενική επιμέλεια: ΕΝΕΖΛΗ ΙΩΑΝΝΑ. Χορογραφίες: ΡΑΦΑΗΛΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ. Μουσική σύνθεση-επιμέλεια: ΚΟΪΜΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Πέμπτη 06/06/2024

2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

• Θεατρική παράσταση: «Καραβάνια χωρίς σύνορα η πατρίδα της καρδιάς μας». Μικρασία Αγαπημένη. Λαμβάνουν μέρος και τα τρία τμήματα του νηπιαγωγείου.

Δ/ντρια: ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΗ ΜΑΡΙΑ, Υπεύθυνοι: ΜΟΙΡΑΣΓΕΤΗ ΑΜΑΛΙΑ, ΜΟΒΣΕΣΙΑΝ ΛΟΥΣΙΑ, ΚΑΡΤΑ ΑΓΓΕΛΑ, ΤΣΑΜΗ ΜΑΡΙΑ, ΜΠΑΓΙΩΡΓΑ ΜΑΡΙΑ, ΚΑΛΛΙΑΝΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΛΥΓΓΟΥΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙA

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου