Δημοτικό Συμβούλιο (27/03/2023)

Home > Αποφάσεις - Προσκλήσεις Συλλογικών Οργάνων > Δημοτικό Συμβούλιο (27/03/2023)
23 Μαρτίου, 2023 14:38

Καλείστε στην 9η τακτική μεικτή συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίουστην αίθουσατου Δημοτικού Συμβουλίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Μοσχάτου (Σολωμού & Κωνσταντινουπόλεως), που θα λάβει χώρα δια ζώσης και μέσω τηλεδιάσκεψης, σύμφωνα με το άρθρο 78 του Ν. 4954/22(ΦΕΚ 136/9-7-2022)στις 27 Μαρτίου 2023 ημέρα Δευτέρα με ώρα έναρξης  19:30, με τα εξής θέματα:

1. Συζήτηση – Ενημέρωση κατόπιν της έκδοσης και επίδοσης των με αριθ. 1204,1205,1206, 1207/2022 και 3251/2022 αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών (Τμήμα 8ο Τριμελές ) σχετικά με την υπόθεση ανάμεσα στον Δήμο Μοσχάτου- Ταύρου και την ανώνυμη εταιρεία με την επωνυμία «ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΜΠΙΣΚΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ Ε. Ι. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε».
  2. Έγκριση  αμοιβής  δικηγόρου για  νομική υποστήριξη κατόπιν της  με   αριθ. 29/2023 απόφασης  της Οικονομικής επιτροπής του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου.
  3. Λήψη απόφασης για υποβολή 2ης Τροποποίησης του ΤΔΕ προκειμένου να εγκριθεί πρόσθετη χρηματοδότηση ποσού 10% της αξίας της υπολειπόμενης προς εκτέλεση  σύμβασης του υποέργου (1) με τίτλο:  «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΝΟΙΚΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΩΝ ΣΤΗΝ Δ.Κ. ΤΑΥΡΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ-ΤΑΥΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ, ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΧΗΣ» ΑΤ06.
  4. Λήψη απόφασης για την αναστολή έκδοσης οικοδομικών αδειών για υποβολή πρότασης τροποποίησης του ρυμοτομικού σχεδίου στο Ο.Τ. 102Α της Δημοτικής Κοινότητας Μοσχάτου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου για χαρακτηρισμό οικοπέδων σε «Κοινόχρηστο Χώρο- Χώρο Πλατείας».
  5. Λήψη απόφασης για την έγκριση της υπ’ αριθμ. 02/2023 μελέτης της Τ.Υ.  για την κατασκευή του έργου με τίτλο: «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΤΑΥΡΟΥ», προϋπολογισμού 2.200.000,00 (με Φ.Π.Α. 24%).
  6. Λήψη απόφασης για την έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής παραλαβής για το έργο: «Ανάπλαση πάρκου Ενόπλων Δυνάμεων στον Ταύρο  με δημιουργία δημόσιου υπερτοπικού πόλου πρασίνου με ήπιες χρήσεις πολιτισμού, αθλητισμού, αναψυχής».
  7. Τροποποίηση της 14/2022 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου που αφορά στην αντικατάσταση τακτικού μέλους της επιτροπής για την εκτέλεση σφράγισης – αποσφράγισης Καταστημάτων Υγειονομικού Ενδιαφέροντος και άλλων επιχειρήσεων στην Κοινότητα Μοσχάτου.
  8. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπής καταστροφής αντικειμένων άνευ αξίας.
  9. Λήψη απόφασης για αποκλειστική χρήση τριών θέσεων στάθμευσης οχημάτων και οκτώ θέσεων στάθμευσης μοτοσυκλετών επί της οδού Φλωρίνης μεταξύ των οδών Πειραιώς και Αγ. Σαράντα της Δ.Κ. Μοσχάτου του Δήμου μας , για τα υπηρεσιακά οχήματα της ΕΛ.ΑΣ. στα κεντρικά γραφεία της Νέας Δημοκρατίας, σύμφωνα με την υπ΄αριθμ. 26/2022 απόφασης της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής.
  10. Λήψη απόφασης επί του υπ΄αριθμ. πρωτ.  5581/22-3-2023 αιτήματος του ΠΕ.ΣΥ.ΔΑΠ., για παράταση λειτουργίας του
  11. Λήψη απόφασης επί του υπ΄αριθμ. πρωτ. 2644/8-2-2023 αιτήματος του «Χαμόγελου του Παιδιού», που αφορά στην παραχώρηση χώρου της πλατείας Μεταμορφώσεως, για πασχαλινό bazaar.
  12. Λήψη απόφασης επί του υπ΄αριθμ. πρωτ. 5383/20-3-2023 αιτήματος του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μοσχάτου, για παραχώρηση γηπέδου μπάσκετ του σχολείου, στο Αθλητικό Σωματείο Καλαθοσφαίρισης  «ΛΕΩΝ ΜΟΣΧΑΤΟΥ».
  13. Λήψη απόφασης επί του υπ΄αριθμ. πρωτ. 5559/22-3-2023 αιτήματος του 3ου Γυμνασίου Μοσχάτου, σχετικά με παραχώρηση γηπέδου μπάσκετ του σχολείου, στην Α.Ο. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΣΧΑΤΟΥ.
  14. Έκφραση απόψεων επί της στρατηγικής μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων (ΣΜΠΕ) του επενδυτικού σχεδίου «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΟΥ, ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 252 ΣΤΟΝ ΕΛΑΙΩΝΑ, Δ.Δ ΤΑΥΡΟΥ, ΑΤΤΙΚΗΣ».
  15. Λήψη απόφασης για υπογραφή προγραμματικής σύμβασης μεταξύ: του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, του Οργανισμού Προνοιακών Επιδομάτων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΟΠΕΚΑ), του Δήμου Αγίου Δημήτριου, του Δήμου Αλίμου, του Δήμου Καλλιθέας, του Δήμου Μοσχάτου -Ταύρου, του Δήμου Παλαιού Φαλήρου και του Συνδέσμου Δήμων Νότιας Αττικής (ΣΥΔΝΑ) για το πρόγραμμα στεγαστικής συνδρομής «ΚΑΛΥΨΗ» και εξουσιοδότηση του Δημάρχου Μοσχάτου – Ταύρου για την υπογραφή της.

*** Σχετικά με το Θέμα 14, επισυνάπτεται σύνδεσμος με τη Στρατηγική Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων. (link – Μέγεθος .pdf αρχείου ~20mb, συνιστάται άνοιγμα από υπολογιστή)